Národní ústav pro vzdělání připomněl a zdůraznil ve svém metodickém balíčku školám Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením z roku 2010. Z hlediska speciální pedagogiky je důležitý zejména její článek 24, který se zabývá vzděláváním. Obsahuje řadu nároků a práv postižených v této oblasti. Jedním z nich je i právo na nevylučování osob se zdravotním postižením z bezplatného základního s středního vzdělávání. U nás se tak v minulosti dělo, a to v poměrně širokém měřítku.
Zdravotní postižení by nemělo být překážkou
Osoby se zdravotním postižením by měly mít stejné příležitosti a možnosti se vzdělávat jako ostatní a mít přístup k základnímu, střednímu a vysokoškolskému vzdělávání. V dnešní době se prosazuje integrace dětí s postižením do běžných škol. V určitých případech (např. u osob s těžkým mentálním postižením) se v oblasti vzdělávání využívají jiné metody (např. u osob se sluchovým postižením), někdy i jiné cíle než v běžných školách. Přesto by měl mít každý v dostupné formě přístup ke vzdělání. Školy musí mít k dispozici vybavení a pomůcky pro vzdělávání osob se zdravotním postižením tak, aby měly možnost dosáhnout stejné úrovně jako ostatní.[14] Podle Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením by jim měla být poskytnuta přiměřená úprava podle individuálních potřeb.
Podívejte se na možnosti ve svém kraji
Euroinstitut tak pomáhá naplnit uvedenou mezinárodní smlouvu zejména v možnosti rovného přístupu postižených i k bezplatnému střednímu vzdělání v místě, kde žijí. Střední školy Euroinstitut působí ve více krajích.
Z původního článku Mudr. Leoše Středy Práva postižených při vzdělávání z webového portálu Školské poradenské zařízení SPC.
2 komentáře u „Právo na vzdělávání pro všechny“
Komentáře uzavřeny.